Prof. Dr. Mehmet AK

1976 yılında Konya’ya bağlı Bozkır ilçesinde doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Konya, Amasya, Bursa ve İstanbul olmak üzere farklı illerde tamamladı. 1999 yılında Gülhane Askeri Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Mezuniyetinden sonra iki yıl süreyle Pratisyen Hekim olarak Bosna Hersek ve Kayseri’de çalıştı. Psikiyatri uzmanlık eğitimini 2002-2006 yıları arasında Gülhane Askeri Tıp Fakültesi Psikiyatri Kliniği’nde tamamladı. 2009 yılında öğretim üyeliğine başladı ve 2012 yılında “Psikiyatri Doçenti” oldu. 2014 yılından beri de Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Psikiyatri Kliniği’nde Öğretim Üyesi olarak çalışmakta olup, 2018 yılında profesörlük unvanını almıştır.

Türkiye Psikiyatri Derneği Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) Uygulayıcısı ve Eğiticisidir. 2015 yılında “American Cognitive Therapy Academy” tarafından “bilişsel terapist” olarak sertifiye edilmiştir. 2017 yılında ‘European Association for. Behavioural and Cognitive Therapies’ tarafından sertifiye edilmiştir. TPD tarafından düzenlenen BDT eğitimlerinin Konya-Afyon bölgesi sorumluluğunu 2019 yılına kadar yürütmüştür. Halen Anadolu Psikoterapi Derneği Başkanı olarak görev yapmakta olup yine bu dernekte Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitim Koordinatörlüğü ve Eğiticiliğine devam etmektedir.

Alanında yüze yakın araştırma makalesi yayınlamıştır. Ulusal ve uluslararası yayın evlerince yayınlanmış kitaplarda bölüm yazarlığı yapmıştır. Çocuğum Bağımlı Olmasın ve Hayat Yolunda Yoldaş Olmak isimli kitapların yazarlarındandır. Halen yerel basında köşe yazarlığına devam etmektedir. TÜBİTAK ve Avrupa Birliği gibi çeşitli kuruluşlarca desteklenen projelerde yürütücü ve araştırmacı olarak yer almaktadır.

Evli ve iki çocuk sahibidir.